Zioła na oczyszczanie żył i tętnic

Zdrowie żył oraz tętnic jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich zadaniem jest transport tlenu oraz składników odżywczych do komórek, tkanek, a także narządów. Dla prawidłowego oczyszczania żył i tętnic zaleca się stosowanie odpowiedniej diety. Proces ten mogą wspomóc też prawidłowo dobrane zioła. 

Co powoduje zatkanie żył i tętnic?

Przyczyn zatkanych i zanieczyszczonych żył może być wiele. Najczęściej jest to spowodowane odkładaniem się blaszek z cholesterolu, białka, tłuszczu, a także soli wapiennej na ściankach naczyń krwionośnych. Blaszki te uniemożliwiają swobodny przepływ krwi. To automatycznie prowadzi do niedotlenienia, a nawet uszkodzenia organów

Do zatkania żył prowadzą między innymi zła dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i picie alkoholu. Stan ten może objawiać się w bardzo różny sposób. Pojawiają się: obrzęk i ból nóg, zmiany skórne, skurcze mięśni łydek, uczucie gorąca w nogach, zaburzenia czucia, a nawet zatorowość płucna. 

Jakie zioła na oczyszczanie żył i tętnic stosować?

Oczyszczająco na żyły i tętnice działa owoc róży. Zawiera on bardzo dużo witaminy C, wykazującej się właściwościami przeciwutleniającymi i wzmacniającymi naczynia krwionośne. Chroni żyły i tętnice przed uszkodzeniem, wspomaga syntezę kolagenu, obniża cholesterol LDL, zapobiega zakrzepicy. 

Równie wartościowa dla żył i tętnic jest pokrzywa. Zawiera żelazo, witaminę C, K oraz kwas foliowy. Pijąc napar z pokrzywy zapobiega się anemii i poprawia transport tlenu do tkanek. Ponadto wspomaga syntezę czerwonych krwinek. Pokrzywa ma wpływ na prawidłowe krzepnięcie krwi i zapobiega krwawieniu. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu LDL

Kolejne cenne zioło to tymianek. Zawarte w nim przeciwutleniacze obniżają poziom złego cholesterolu. Działa zarówno w postaci naparu, jak i przyprawy. 

Na uwagę zasługuje rozmaryn, który zawiera kwas rozmarynowy i karnozol. Wartości te wykazują się działaniem przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniem. Wspomagają prawidłowy przepływ krwi do mózgu. 

Wartościowym ziołem w kontekście dbania o żyły i tętnice jest perłowiec japoński. Zawiera rutynę, wykazującą się właściwościami przeciwzapalnymi. Wzmacnia naczynia krwionośne, obniża poziom cholesterolu, zapobiega zakrzepicy. 

Głóg to kolejne zioło, które dzięki temu, że zawiera flawonoidy i związki fenolowe, reguluje ciśnienie krwi oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Można zaparzać napar z owoców lub liści

Wiele dobrego dla żył i tętnic robi też bazylia. Jest bardzo popularna, a mimo to niewiele osób wie, że zawiera chlorofil, przeciwutleniacze oraz minerały wspomagające rozkład cholesterolu i poprawiają elastyczność żył. Skutecznie poprawia krążenie. Działa zarówno w formie naparu, jak i przyprawy. 

Warto tu także wspomnieć o rdest ptasim. Zawiera krzemionkę, flawonoidy, garbniki i szereg innych substancji, które pozytywnie wpływają na naczynia krwionośne. Przede wszystkim zapobiegają ich pękaniu i przepuszczalności. Mają one działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Obniżają poziom złego cholesterolu. 

Wprowadzając powyższe zioła do swojej codziennej diety, można zadbać nie tylko o lepsze samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale też o swoje żyły i tętnice. Dziś zioła te są na wyciągniecie ręki. Co więcej, są tanie. Warto mieć je w swojej domowej apteczce. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp