Kalkulator kalorii

Obliczanie dziennego bilansu kalorycznego przy pomocy kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego nie jest skomplikowane.

Dobrze dopasowana dieta to podstawa do tego, aby czuć się dobrze i mieć pewność, że dzięki temu, co się spożywa.

Wystarczy jedynie uzupełnić wyznaczone pola aktualnymi informacjami na temat swojej aktualnej wagi (kg), wzrostu (cm) i wieku oraz o aktywności fizycznej. Kalkulator kalorii obliczy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne przy aktualnej masie ciała. Jest to wynik przydatny przy ustaleniu właściwej kaloryczności diety. Jeśli odpowiada Tobie aktualna masa ciała i nie chcesz niczego zmieniać, zastosuj dietę o takiej właśnie kaloryczności. Natomiast, jeśli chcesz zwiększyć masę ciała, powinieneś wybrać dietę o nieco wyższej wartości energetycznej. Dieta odchudzająca domaga się natomiast zastosowania deficytu kalorycznego. Rekomendowane jest także skonsultowanie uzyskanych wartości z dietetykiem, zarówno w przypadku diety na masę, jak i diety redukcyjnej.
Dobrze dopasowana dieta to podstawa do tego, aby czuć się dobrze i mieć pewność, że dzięki temu, co się spożywa, będzie mieć się dobrą kondycję i jeść wyłącznie to, co zdrowe. Sprawdzając zapotrzebowanie kaloryczne i uzupełniając dodatkowo kalkulator BMI można spodziewać się, że będzie się lepiej zorientowanym w tym, czego się potrzebuje. Kalkulator kalorii to praktyczne narzędzie, pozwalające dowiedzieć się, jakie jest u danej osoby zapotrzebowanie kaloryczne, jaki ma ona wiek metaboliczny oraz jaka jest jej idealna masa ciała. Nie da się wobec tego zaprzeczyć, iż jest to podstawa do tego, by dobrać dietę w pełni dostosowaną do możliwości. Obliczenie dziennego zapotrzebowania energetycznego jest ważną wiedzą, która okaże się przydatna w wyznaczeniu planu redukcyjnego. Pozyskane wyniki są natomiast nie tylko ważne z punktu widzenia osób, które chcą się odchudzać, ale również dla tych, które zamierzają zwiększyć swoją masę albo utrzymać wagę po zakończeniu diety.

Kalkulator kalorii

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii potrzebnych organizmowi w ciągu dnia, aby pokrywać jego wydatki energetyczne przy zachowaniu optymalnych warunków. Ilość dostarczanych kalorii dla każdej osoby będzie inna, ponieważ zależy od kilku czynników. Głównie pod uwagę brane są: podstawowa przemiana materii (PPM) oraz całkowita przemiana materii (CPM). Dobowe wydatki organizmu są odmienne i będą wyższe w chwili wzmożonej aktywności fizycznej albo rekonwalescencji, a także w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dlatego w trakcie obliczania BMR należy uwzględnić:

  • wzrost,
  • wagę,
  • wiek,
  • płeć,
  • poziom aktywności fizycznej,
  • indywidualny metabolizm,
  • stan zdrowia,
  • fizjologię, na przykład okres ciąży.