Kalkulator BMI

BMI, czyli Body Mass Index jest wskaźnikiem określającym parametry dotyczące masy ciała człowieka względem jego wzrostu.

Sprawdzając swoje BMI regularnie można racjonalnie troszczyć się o swoje zdrowie, jak i urodę.

Kalkulator BMI pozwala wobec tego w bardzo prosty i szybki sposób sprawdzić, czy nasza waga jest odpowiednia do wzrostu, czyli czy nie jest albo za mała albo za duża. Wskaźnik BMI został opracowany w 1832 roku przez matematyka Adolfa Queteleta.

Jego celem było wskazanie przeciętnej budowy ciała człowieka. Podczas swoich obserwacji Quetelet wywnioskował następującą zależność, określoną jako współczynnik Queteleta:
waga człowieka rośnie w sposób proporcjonalny do kwadratu jego wzrostu. W 1972 roku badacz wpływu diety na zdrowie Ancel Keys nazwał podany współczynnik współczynnikiem BMI, a więc wskaźnikiem masy ciała.

Kalkulator BMI

Obliczenie własnego BMI jest bardzo proste. Znając wartość swojego wzrostu w metrach oraz wagę w kilogramach, należy użyć wzoru matematycznego: BMI = MASA (kg)/wzrost2 (m). Uzyskany wynik należy zinterpretować na podstawie tabeli klasyfikacyjnej, której normy zostały wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Normy te są pomocne w monitorowaniu BMI dorosłych kobiet i mężczyzn, lecz nie mają zastosowania w przypadku dzieci do 14. roku życia, kobiet w ciąży, sportowców oraz seniorów. Indeks masy ciała nie bierze pod uwagę płci, wieku, budowy i struktury ciała. Wobec czego, należy mieć świadomość, iż uzyskany wynik nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość w ocenie prawidłowej wagi w stosunku do wzrostu.
Utrzymywanie wskaźnika BMI w normie gwarantuje nie tylko zgrabną sylwetkę, ale też pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia, odporność, sprawność motoryczną, a także na samopoczucie. Prawidłowy indeks masy ciała jest wobec tego czymś bardzo istotnym. Dla wielu osób świadomość tego, jaki mają współczynnik BMI często stanowi bazę do tego, aby zmienić coś w swoich dotychczasowych nawykach żywieniowych. Wiedzą, że gdy racjonalnie będą podchodzić do swojego żywienia i zdrowia, to długo pozostaną w dobrej formie. Wobec tego, warto sprawdzić swoje BMI wtedy, gdy poczuje się spadek formy lub zauważy się więcej kilogramów. Po sprawdzeniu BMI można podjąć dalsze, świadome kroki odnośnie do tego, jak dalej postępować. Sprawdzając swoje BMI regularnie można racjonalnie troszczyć się o swoje zdrowie, jak i urodę. Od chwili, gdy pojawiła się możliwość sprawdzenia wyniku BMI w Internecie, można szybko przekonać się o tym, czy ma się odpowiednią wagę i na tej podstawie wywnioskować sporo ważnych kwestii. Kalkulator BMI online jest przydatnym narzędziem.