Jaką rolę spełniają zdrowe tłuszcze nienasycone w diecie?

Tłuszcze w diecie zwykle kojarzą się nam z czymś złym. Co się dziwić, skoro takie informacje docierają do nas z różnych źródeł.  Jednak zdaniem ekspertów są one niezbędne dla naszego organizmu. Szczególnie mowa tutaj o zdrowych tłuszczach nienasyconych. Dlaczego? Jaką funkcję spełniają tłuszcze nienasycone w diecie? Odpowiadamy!

rodzaje tłuszczów w diecie

Jakie są rodzaje tłuszczów w diecie?

Tłuszcze w diecie możemy podzielić się na dwie główne grupy: tłuszcze nasycone i nienasycone.

Tłuszcze nasycone są głównie pochodzenia zwierzęcego. Ich nadmierne spożywanie nie jest zalecane. Powód jest banalnie prosty. Tłuszcze nasycone mogą prowadzić do wystąpienia schorzeń serca. Tłuszcze nienasycone dzielą się jeszcze na tłuszcze jednonienasycone i tłuszcze wielonienasycone. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie dietetyki, możemy śmiało stwierdzić, że są najzdrowsze. Dlatego zachęcamy, by stanowiły element codziennego menu. Oczywiście to nie oznacza, że tłuszcze nasycone trzeba całkowicie wyeliminować. Kluczem do zachowania zdrowia jest po prostu pilnowanie procentowego udziału ich w diecie.

dobre samopoczucie

Jaką rolę spełniają zdrowe tłuszcze nienasycone?

Prawdę mówiąc, to bez tłuszczów nas organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Składniki te pełnią bowiem szereg ważnych funkcji. Jedną z ważniejszych właściwości tłuszczów jest dostarczenie optymalnej ilości energii. Spożywając bogate w tłuszcze nienasycone produkty, możemy dostarczyć sobie kalorii. Tylko w jednym gramie tłuszczów jest nawet około dziewięciu kalorii. Dlatego ich nadmierne spożycie nie jest zalecane, gdy chcemy zachować wagę na dobrym poziomie. Jednak zachowanie umiaru pozwala uniknąć tycia, a przy tym dostarcza odpowiedniej ilości energii. Dzięki temu będziemy cieszyć się lepszym samopoczuciem i łatwiej radzić sobie z codziennymi obowiązkami. Zdrowe tłuszcze nienasycone potrzebne nam są w diecie również po to, by organizm mógł budować zdrowe błony komórkowe. Przełoży się to na większą ochronę przed rozwojem poważnych schorzeń. Nie sposób pominąć tego, że zdrowe tłuszcze w diecie zwiększają ochronę naszego ciała i organów wewnętrznych przed urazami. Bez tłuszczów mózg też nie byłyby w stanie funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o ich optymalną podaż w codziennej diecie. 

produkty bogate w tłuszcze nienasycone

Jakie produkty zawierające tłuszcze warto brać pod uwagę?

Skoro to nienasycone tłuszcze są zdrowsze, to warto skupić się na produktach, które są ich źródłem. Niewątpliwie dobrym wyborem będzie oliwa z oliwek, czy kwas oleinowy. Jednak to dopiero początek, ponieważ produkty bogate w tłuszcze nienasycone to też różnego typu orzechy. Śmiało możemy sięgać po migdały, orzechy włoskie, orzechy arachidowe, nerkowce, czy pistacje. Nie zapominajmy też o awokado, gorzkiej czekoladzie, czy siemieniu lnianym. Komponując codzienne menu, warto uwzględnić produkty bogate w tłuszcze wielonienasycone. Prym tutaj niewątpliwie wiodą ryby. Zalecane jest spożywanie sardynek, makreli, śledzi, tuńczyka i dorsza. Jednak zdrowe tłuszcze wielonienasycone dostarczy też len, słonecznik i sezam. Te składniki można wykorzystać jako dodatek do różnego typu sałatek, czy owsianki. W odpowiednio zbilansowanej diecie nie można zapominać o jedzeniu warzyw. Polecane są rośliny strączkowe, brukselka, szpinak i jarmuż. Wszystkie wymienione są źródłem tłuszczów, ale też i białka.

dieta pudełkowa

Jak wprowadzić zdrowe tłuszcze nienasycone do diety?

Ustalenie, które produkty są źródłem zdrowych tłuszczów nienasyconych to początek sukcesu. Trzeba jeszcze zająć się ułożeniem jadłospisu, który będzie zdrowy i zbilansowany. Nasza codzienna dieta nie może przecież opierać się wyłącznie na zdrowych tłuszczach nienasyconych. Musimy jeszcze dostarczyć organizmowi witamin, minerałów, czy białka. Dlatego sporym ułatwieniem może być dla nas catering dietetyczny. To usługa polegająca na dostawie posiłków pod wskazany adres. Dzięki temu, że otrzymujemy gotowe zestawy, to zapewniamy sobie wygodę i oszczędność czasu. Nie musimy robić zakupów i gotować. W dodatku dieta pudełkowa jest zdrowa i pełnowartościowa. Każdy posiłek pozwala dostarczyć organizmowi tego, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. W dodatku do wyboru mamy wiele różnych programów żywieniowych. Zatem każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp