Czym jest i co przyspiesza metabolizm?

Metabolizm i związane z nim procesy dotyczą każdego z nas. Tylko czym właściwie on jest? Co to jest metabolizm i co na niego wpływa? Jak można przyspieszyć metabolizm? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Zachęcamy do krótkiej lektury!

Metabolizm co to jest?

Większość z nas na pewno doskonale wie, metabolizm co to. Reszta się domyśla, ponieważ metabolizm i związane z nim procesy dotyczy każdego organizmu żywego. To najprościej mówiąc szereg reakcji biochemicznych, które związane są z wykorzystywaniem składników odżywczych przyjmowanych razem z pokarmem. Nadrzędnym cele metabolizmu jest produkcja energii niezbędnej do utrzymania wszystkich procesów życiowych. Tempo przemiany materii zmienia się wraz z wiekiem. U dzieci i młodzieży jest on najszybszy. Z kolei u osób starszych zwalnia z każdy rokiem życia. Dlatego często zaczynamy poszukiwać odpowiedzi na pytanie, co przyspiesza metabolizm. Warto przy tym zauważyć, że tempo przemiany materii zależy od kilku innych czynników. Istotne znaczenie ma płeć, stan fizjologiczny, czy zaburzenia zdrowotne. Inaczej będzie wyglądać metabolizm u osób zdrowych, a jeszcze inaczej o tych, którzy chorują przewlekle.

Co wpływa na metabolizm człowieka?

Istnieje szereg dodatkowych czynników, które mogą przyspieszyć lub wywołać spowolnienie metabolizmu. Mowa tutaj na przykład o poziomie aktywności fizycznej. Osoby, które więcej czasu spędzają przed komputerem lub stronią od aktywności, mają zwykle spowolniony metabolizm. Z kolei osoby, które uprawiają sport i ciągle są w ruchu, mogą cieszyć się szybszą przemianą materii, zwłaszcza jeśli dbają o codzienną dietę. Na metabolizm człowieka wpływa jakość pożywienia i ilość spożywanych kalorii. Istotne znaczenie ma też regularność spożywania posiłków, czy aktywność umysłowa. Zauważa się wpływ nawet temperatury otoczenia.  

Jak przyspieszyć metabolizm dietą?

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć metabolizm dietą? Postawić trzeba na zdrową i zbilansowaną dietę, ale też bardzo różnorodną. Spożywanie posiłków zawierających optymalną ilość składników odżywczych pozwoli zachować dobre zdrowie, samopoczucie i wpłynie na przyspieszenie metabolizmu. Na pewno w diecie nie powinno zabraknąć produktów o wysokiej zawartości biała i węglowodanów złożonych. Dodatkowo codzienny jadłospis na przyspieszenie trawienia powinien obfitować w produkty zawierające kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3. Podstawą zawsze powinny być warzywa i owoce, ponieważ są bogatym źródłem witamin i minerałów. Najlepiej sięgać po świeże produkty od lokalnych rolników. Poza sezonem można sięgać po mrożonki, ponieważ zachowują swoje dobre właściwości. W razie problemów z ułożeniem optymalnej diety możemy postawić na catering dietetyczny. Wiąże się on ze zdrowymi i zbilansowanymi posiłkami, które dostarczane są każdego dnia pod wskazany adres. Nie powinno nas to za bardzo zdziwić. Za  opracowaniem diety pudełkowej bowiem czuwa sztab wykwalifikowanych osób. Posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie. Na bieżąco śledzą też trendy żywieniowe i ich wpływ na zdrowie. Dzięki temu dieta pudełkowa jest też skuteczna i pozwala osiągnąć wyznaczone cele. Wystarczy tylko wybrać program żywieniowy, który będzie zgodny z aktualnym stanem zdrowia lub potrzebami.

Co podkręca metabolizm?

Warto też wspomnieć, że jest szereg produktów, które mogą podkręcić przemianę materii. Wystarczy zatem po nie sięgnąć, by usprawnić cały proces. Zatem co wybrać? Co podkręca metabolizm? Na pewno dobrym wyborem będzie regularne sięganie po ostre przyprawy i produkty. Pieprz cayenne, kurkuma, chrzan, czy wasabi jest tutaj świetnym przykładem. Jednak to nie wszystko, ponieważ chili papryczki jalapeno i piri piri też zaliczane są do tego, co najbardziej przyspiesza metabolizm. Wskazane jest sięganie po kawę i produkty zawierające kofeinę. To one pozwolą dostarczyć organizmowi antyoksydanów i przyspieszyć metabolizm.

Szukasz dodatkowych pomysłów na to, co przyspiesza odchudzanie? Zwróć większą uwagę na swoją codzienną aktywność! Jak ona dokładnie wygląda? Chodzisz na spacery? Ćwiczysz lub biegasz? Tak naprawdę każda aktywność fizyczna dobroczynnie wpływa na zdrowie. Poprawia ogólny wygląd, samopoczucie i hamuje ryzyko występowania chorób metabolicznych. Najlepiej wspomaga metabolizm trening siłowy i interwałowy typu HIIT. Można też pomyśleć o tabacie.

Poza tym pamiętajmy, że choć możliwe jest przyśpieszanie metabolizmu, to możemy też swoimi czynami wpłynąć na jego zwolnienie. Zatem co spowalnia metabolizm? Niezdrowy tryb życia i produkty typu fast food. Spożywanie nadmiernej ilości słodyczy i wyrobów cukierniczych też odbije się negatywnie na przemianie materii. To samo dotyczy nadużywania alkoholu. Dlatego lepiej zwracać uwagę na swoje wybory.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp