Rośliny strączkowe w diecie

Rośliny strączkowe stanowią podstawę menu wegan i wegetarian, ale nie tylko. Chętnie sięgają po nie też osoby, które po prostu stawiają na zdrową i zbilansowaną dietę. Nie powinno nas to za bardzo zdziwić, ponieważ rośliny strączkowe mają dobre właściwości zdrowotne i dość szerokie możliwości  zastosowania. Dlaczego warto je jeść? Dlaczego rośliny strączkowe powinny znaleźć się w naszym menu? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu. Zapoznaj się z jego treścią!

Rośliny strączkowe właściwości

Jakie właściwości prozdrowotne mają rośliny strączkowe?

Do roślin strączkowych zaliczamy między innymi ciecierzycę, fasolę, groch i soczewicę. Strączki nie dość, że są smaczne, to jeszcze wykazują istotny wpływ na nasz organizm. W dużej mierze to zasługa tego, co się w nich znajduje. Przede wszystkim rośliny strączkowe to bogate źródło błonnika pokarmowego. Przyczynia się to do regulacji pracy przewodu pokarmowego, ale też do zapewnienia uczucia sytości. Błonnik zawarty w strączkach jest pożywką dla mikroorganizmów bytujących w naszych jelitach. Dlatego pozytywnie wpływa też na mikrobiotę jelitową, ale nie tylko. Wprowadzając do diety rośliny strączkowe strączki, możemy wpłynąć pozytywnie nawet na funkcjonowanie układu immunologicznego i profilaktykę nowotworów. Inne dobroczynne właściwości wynikają z tego, że rośliny strączkowe białko zawierają w sporej ilości. Jego dokładna ilość zależy od gatunku strączków i może wynosić nawet od 19,1% do 44,3%. Najkorzystniejszy skład pod względem aminokwasowym ma białko soi. Jeśli w dodatku białka roślin strączkowych połączymy z białkami zbóż, to możemy z powodzeniem zastąpić produkty mięsne. Nie sposób pominąć również tego, że produkty strączkowe obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu całkowitego, czy jego frakcji LDL we krwi. Groch, ciecierzyca, fasolka edamame właściwości mają też przeciwutleniające i wynika to z zawartości flawonoidów. Do tego dania strączkowe są uważane za  niskoenergetyczne i niskotłuszczowe, więc można je jeść na diecie redukcyjnej. Dzięki temu, że mają niski indeks glikemiczny, to sprawdzą się także u osób zmagających się z  cukrzycą i insulinoopornością. Ponadto nasiona roślin strączkowych charakteryzują się wysoką zawartością fitoestrogenów,  które wspierają regulacje kobiecej gospodarki hormonalnej i zapobiegają osteoporozie. 

dieta strączkowa właściwości

Dieta strączkowa – czy jest dobra dla każdego?

Na pierwszy rzut oka można uznać, że skoro strączki białko dostarczają i wiele innych cennych składników, to ich jedzenie wyjdzie na zdrowie każdemu. Nic jednak bardziej mylnego. Okazuje się, że jest pewna grupa osób, która musi uważać na potrawy z roślin strączkowych. Dlaczego? Ich jedzenie może wiązać się z dolegliwościami z przewodu pokarmowego. Jeżeli są łagodne, to nie ma powodów do zmartwień i rośliny strączkowe dieta może uwzględniać. Gorzej jeśli objawy są bardzo uciążliwe. Zwykle przyczyną nieprzyjemnych reakcji są zawarte w strączkach oligosacharydy. W naszym przewodzie pokarmowym ich trawienie jest nieco utrudnione przez brak odpowiednich enzymów. Dlatego też niektórzy muszą ograniczyć spożycie strączków. Szczególnie mowa tutaj o osobach borykających się z zespołem jelita drażliwego i chorobami zapalnymi jelit.

jak gotować rośliny strączkowe

Jak gotować strączki, by uniknąć dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego?

Warto w tym miejscu zauważyć, że istnieje kilka sposobów, które sprawią, że wzdęcia po strączkach nie będą nam dokuczać. Co zatem musimy zrobić? Przede wszystkim przed ugotowaniem warzyw, powinniśmy najpierw je namoczyć. W zależności od rodzaju wybranych strączków moczenie powinno wynosić od kilku do kilkunastu godzin. Możemy to zrobić na noc lub w ciągu dnia. Jeśli mamy taką możliwość, to w trakcie moczenia warto wymienić kilkukrotnie wodę. Na pewno musimy to zrobić bezpośrednio przed gotowaniem. Aby w warzywa straczkowe dieta nie powodowała żadnych dolegliwości, pamiętajmy, by strączki gotować bez przykrycia, do miękkości. Do gotowania możemy dodać sodę oczyszczoną. Sól lepiej dodać pod koniec gotowania. Jeszcze jak gotować strączki? Wskazane jest, by do dań  lub do wody podczas gotowania strączków dodawać zioła lub przyprawy, które wspomagają trawienie. Dobrym wyborem będzie bazylia, koper, cząber, czosnek, tymianek lub kminek. Istotne jest również to, jak będziemy jedli dania z roślin strączkowych. Co to oznacza? Ciecierzyca, soczewica i fasola edamame jak jeść? Wolno, dokładnie przeżywając to, co mamy na talerzu. Takie działanie potrafi ograniczyć objawy ze strony układu pokarmowego. Poza tym nasiona strączkowe w formie rozdrobnionej lub zmiksowanej również są lżej strawne. Tym samym warto pomyśleć o ich jedzeniu w formie zupy krem, tofu, tempeh lub jako hummus.

Źródło: https://timcatering.pl/blog/rosliny-straczkowe-czy-warto-je-jesc/

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp