Komu polecana jest dieta eliminacyjna i na czym polega?

U kogo sprawdzi się dieta eliminacyjna? Kiedy na nią przejść i na czym dokładnie polega? To pytania, na które odpowiadamy w poniższym artykule. Brzmi ciekawie? Zapoznaj się z jego treścią!

Dieta wykluczająca – dla kogo?

Dieta eliminacyjna, inaczej dieta wykluczająca stosowana jest głównie wtedy, gdy występują alergie pokarmowe lub nietolerancje. Wówczas tylko zastąpienie określonych produktów w jadłospisie pozwala na poprawę swojego samopoczucia. Alergie pokarmowe to uczulenie na określone substancje. Może dotyczyć każdego z nas, niezależnie od wieku  i płci. Zatem dieta eliminacyjna u dzieci może być konieczna, u nastolatków, osób dorosłych lub seniorów. Najwięcej osób ma alergię na mleko, jaja, soję, pszenicę i ryby. Jednak zdarzają się przypadki, gdzie niektórzy mają uczulenie na kalafior, dynię, jabłka, czy inne produkty. Jeśli chodzi o objawy alergii, to najczęściej pojawiają się bóle brzucha, wymioty i biegunka. Do tego może pojawiać się nieżyt nosa i atopowe zapalenie skóry. Nietolerancja pokarmowa zazwyczaj wynika z przyczyn farmakologicznych i może dotyczyć nietolerancji na laktozę, histaminę, czy nawet na gluten. Nietolerancja pokarmowa daje podobne objawy, jak przy alergii. Aby ich się pozbyć lub złagodzić ich dokuczliwość, konieczne jest wprowadzenie zmian w jadłospisie. Niewątpliwie najważniejsze będzie sięganie po produkty które nie uczulają. Ważne, by zawsze były one zdrowe, jakościowe i bogate w cenne składniki odżywcze. Dzięki temu dieta wpłynie dobroczynnie na funkcjonowanie całego organizmu. Zastanawiasz się, dieta eliminacyjna jak długo może być stosowana? Nie ma tutaj żadnych odgórnych wytycznych. Dietę eliminacyjną możemy stosować tak długo, jak jest to konieczne. Czasami może to być chwilowe, a czasami już przez całe życie. Jest to bowiem najlepszy sposób na złagodzenie objawów alergii lub nietolerancji pokarmowej.

Dieta eliminacyjna zasady 

Niezależnie od tego, czy nasz problem stanowi alergia, czy nietolerancja pokarmowa, to dieta eliminacyjna zasady ma podobne. Wiążą się one z właściwym skomponowaniem posiłków. Muszą opierać się na produktach bogatych w mikroskładniki i makroskładniki. Stanowią one podstawę dobrego samopoczucia i sprawiają, że niestraszne są nam późniejsze niedobory w organizmie i różnego typu dolegliwości. Istotne jest również to, by dieta eliminacyjna wiązała się z wyborem odżywczych zamienników. Przykładowo dobrym źródłem wapnia są brokuły i rośliny strączkowe. Z kolei dieta wykluczająca gluten powinna wiązać się z wykorzystaniem w jadłospisie prosa lub amarantusa. Im bardziej różnorodna będzie dieta na alergie i nietolerancje pokarmowe, tym więcej zyskamy. Poza tym to właśnie różnorodna dieta sprawia nam radość, więc chętnie zjadamy wszystkie posiłki. Pamiętajmy również, by przy wyborze produktów nie sugerować się tym, co producenci piszą na etykietach. O wiele lepiej czytać składy, ponieważ tylko w ten sposób upewnimy się, czy aby na pewno  w wybranym produkcie nie występują szkodliwe składniki.

Dieta eliminacyjna co jeść? Całe szczęście dieta dla alergika pokarmowego lub przy nietolerancji może być bardzo zróżnicowana. Ważne, by zawsze jadłospis dostosować indywidualnie do swoich potrzeb. Inne menu sprawdzi się bowiem przy nietolerancji na gluten, a inny przy alergii na mleko lub kalafior. Na pewno dieta bezglutenowa jest polecana tym, którzy borykają się z celiakią. Co jeść przy alergii pokarmowej właśnie na gluten? Ryż, grykę, kukurydzę, amarantus, proso, kaszę jaglaną, czy rośliny strączkowe. Do tego owoce, warzywa, ryby i nieprzetworzone mięso. Za to dieta eliminacyjna jadłospis nie może opierać na produktach powstałych z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsu. Ograniczenia dotyczą nie tylko pieczywa, ale też makaronów, kasz i produktów gotowych. Do tego ciasta i typowe wyroby cukiernicze. 

Dieta hipoalergiczna czego nie jeść mając alergię na produkty mleczne? Niestety, ale ilość produktów do ograniczenia może być całkiem spora. Często bowiem wiąże się z eliminacją z diety jogurtów, śmietany, serów, masła, maślanek i kefirów. Dodatkowo dieta alergiczna może wymagać rezygnację z różnego typu koktajli, napojów, zup kremowych i puddingów na bazie mleka. Początkowo taka dieta może wydawać się niezwykle trudna, ale na rynku jest wiele produktów na wegan. Robione są na bazie napojów roślinnych, więc możemy nimi zrekompensować sobie brak produktów mlecznych w diecie. 

Dieta eliminacyjna matki karmiącej – czy jest konieczna?

Prewencyjne stosowanie diety eliminacyjnej u matki karmiącej nie jest zalecane. Wszystko dlatego, że w mleku matki znajdują się składniki wpływające na układ odpornościowy malucha. Jeśli będzie miał do nich dostęp, to młoda mama może zminimalizować ryzyko wystąpienia różnego rodzaju alergii pokarmowych. Tym samym matka karmiąca powinna odżywiać się zdrowo i dbać o właściwie zbilansowanie posiłków. Różnorodność produktów jest tutaj kluczowa, a eliminowanie tych, które mają potencjał alergenny, nie ma sensu, gdy mama jest zdrowa. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy młoda mama cierpi na nietolerancje czy alergie pokarmowe. W takich przypadkach dieta eliminacyjna matki karmiącej jest koniecznością. Co więcej, dieta eliminacyjna matki karmiącej jadłospis powinna opierać na produktach, które nie powodują dokuczliwych objawów. 

Źródło: https://timcatering.pl/blog/dieta-eliminacyjna/

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp