Bardzo dużo mówi się o tym, jak ważna dla cukrzyca jest odpowiednia dieta. Tylko co to właściwie oznacza? Jak powinien wyglądać jadłospis dla cukrzyka? Co może jeść cukrzyk, a czego powinien się wystrzegać? Sprawdzamy!
Dieta dla osób z cukrzycą – podstawowe zasady
Tak naprawdę to dieta dla osób z cukrzycą powinna być dobierana indywidualnie i opierać się na ogólnym stanie pacjenta, czy rodzaju i zaawansowania cukrzycy. Istotne znaczenie ma występowanie chorób towarzyszących i przyjęte cele leczenia. Jednak są pewne ogólne zasady, których musi przestrzegać każdy cukrzyk. I tak dieta dla cukrzyka powinna być zdrowa, zbilansowana i pełnowartościowa. Najlepiej jest uwzględnia węglowodany w 45–50%, tłuszcze 30–35% i białka w 15–20%. Co ważne, w diecie lepiej stawiać na tłuszcze roślinne, a nie pochodzenia zwierzęcego. Istotne jest też to, by dieta dla osób z podwyższonym cukrem opierała się na produktach naturalnych, nieprzetworzonych. Wysoka zawartość błonnika jest bardzo wskazana. Za to ograniczyć trzeba produkty będące źródłem cukrów prostych i spożycie soli kuchennej. Alkohol całkowicie powinien być wykluczony. Poza tym pamiętajmy, że ważne jest nie tylko to, jaka dieta przy podwyższonym cukrze jest stosowana, ale jak spożywamy posiłki. Warto zadbać o regularność i jeść o określonych porach. Musimy je oczywiście dostosować do czasu podawaniu insuliny oraz planowanego wysiłku fizycznego. W ciągu dnia wskazane jest jedzenie 4–5 posiłków, dbając przy tym o dokładnie przeżuwanie każdego kęsa pokarmu. Sama obróbka produktów też ma znaczenie. Nie należy bowiem rozgotowywać produktów skrobiowych i warzyw. Dzięki temu unikniemy nagłego wzrostu indeksu glikemicznego.
Co może jeść diabetyk?
Podstawą każdej zdrowy i zbilansowanej diety są świeże warzywa i owoce. Nie inaczej jest w przypadku diabetyków, więc warzywa i owoce dla cukrzyka są jak najbardziej wskazane. Warzywa to dobre źródło błonnika pokarmowego, witamin i mikroelementów. W większości przypadków są też niskokaloryczne i wspomagają odchudzanie, zwłaszcza jeśli wybieramy jakościowe produkty. Na korzyść nam wyjdzie, jeśli warzywa w diecie cukrzycowej będą spożywane na surowo, w formie nieprzetworzonej. Jeśli chcemy je poddać obróbce termicznej, to nie możemy ich rozgotować. Wskazane jest pieczenie, gotowanie lub duszenie warzywa. Zdecydowanie rzadziej powinniśmy stawiać na ich smażenie. Zastanawiasz się, jakie warzywa dla diabetyka będą najlepsze? Dobrym wyborem będą pomidory, kalafior, kapusty, sałata zielona, czy ogórki. Jednak to nie wszystko, bo dozwolone warzywa dla cukrzyka to też rzodkiewka, brukselka, seler naciowy, pietruszka, papryka, pory, czy szparagi. Z kolei z owoców polecane są jabłka dla cukrzyka, brzoskwinie i gruszki. Na liście dozwolonych produktów maliny dla cukrzyka się pojawiają, truskawki i inne owoce jagodowe. A czy śliwki można jeść przy cukrzycy? Okazuje się, że tak, więc śmiało można po nie sięgać. Warto przy tym zauważyć, że owoce najlepiej jeść na surowo, nieprzetarte i niegotowane.
W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się też zbożowe produkty dla cukrzyków, zwłaszcza pełnoziarniste. To dobre źródło błonnika pokarmowego, a ten z kolei sprzyja opóźnieniu wchłaniania tych produktów. W efekcie wolniej wzrasta glikemii po posiłku. Zatem jaki chleb dla cukrzyka będzie odpowiedni? Pieczywo razowe, typu graham, żytnie z dodatkiem otrąb i nasion, czy chleb chrupki. Dobrym wyborem będzie kasza gryczana, komosa ryżowa, płatki owsiane i ryż brązowy. Produkty zbożowe pełnoziarniste to też ryż brązowy, kasza pęczak i grube makarony z mąki razowej. Do przygotowania dań mącznych cukrzyk powinien wybierać mąki razowe o typie 1850 i 2000.
Produkty odzwierzęce
Wielu sądzi, że nabiał dla cukrzyka nie jest wskazany. Jednak to błędne przekonanie, o ile wiemy, jakie produkty mogą dobroczynnie wpłynąć na organizm. Na pewno wskazane będą produkty niesłodzone. Mają niski indeks glikemiczny, więc pozytywnie wpływają na stabilizowanie glikemii we krwi i są polecane osobom chorującym na cukrzycę. Zatem jaki nabiał przy cukrzycy wybierać? Godny uwagi będzie chudy nabiał, a więc uwielbiany chudy twaróg. Do tego jogurt naturalny indeks glikemiczny ma niski, więc też może być włączony do menu. Podobnie zresztą jak skyr, kefir i maślanka dla cukrzyka będą dobrym wyborem.
Jajka nie dość, że są smaczne, to jeszcze zawierają w sobie wiele cennych składników. To dobre źródło białka, czy witamin A, D, E i K). Tylko czy cukrzycy mogą jeść jajka? Całe szczęście tak! Wszystko dlatego, że jaja indeks glikemiczny mają niski. Dlatego nie wpłyną negatywnie na samopoczucie cukrzyca. W takim razie bez obaw można je dodawać do różnych potraw, najlepiej w formie gotowanej.
A jakie mięso dla cukrzyka wybierać? Przede wszystkim sprawdzi się chude mięso dla cukrzyka, więc głównie drób. Wołowina i wieprzowina też są dozwolone, ale nie powinny stanowić większości spożywanego mięsa. Śmiało można sięgać też po ryby, ponieważ są źródłem białka, zdrowych kwasów tłuszczowych omega 3 i mają niski indeks glikemiczny. Jakie ryby przy cukrzycy wybierać? Dorsz, świeży pstrąg strumieniowy, czy sandacz nada się na obiad dla cukrzyka. Poza tym można sięgnąć po flądrę, morszczuka, czy mintaja.
Układając menu, nie można zapomnieć też o zdrowych źródłach tłuszczu. Wszelkiego rodzaju oleje tłoczone na zimno mogą stanowić dodatek do sałatek. Orzechy, pestki też, ale pamiętajmy, że są to produkty wysokokaloryczne. Dlatego umiar w ich spożyciu jest kluczowy. Jeszcze co może jeść cukrzyk? Na pewno naturalne przyprawy. Poprawiają smak potraw, nadają im aromatu i wpływają korzystnie na organizm. Na liście przypraw polecanych dla cukrzyka znajdziemy między innymi majeranek, oregano, kminek, cynamon, koperek i bazylię. Z napojów najlepiej wybierać wodę mineralną i soki warzywne. Picie słabej herbaty i kawy rozpuszczalnej lub filtrowanej też jest dozwolone, ale z umiarem.
Czego nie jeść przy podwyższonym cukrze?
Widać, że cukrzycy mogą mieć bardzo różnorodna i smaczną dietę. Mimo wszystko są też produkty, których kategorycznie powinni się wystrzegać. Zatem czego nie jeść przy wysokim cukrze? Na pewno niewskazane są pewne owoce i warzywa dla diabetyków. Jakie owoce dla diabetyka nie będą dobrym wyborem? Banany, winogrona, owoce suszone, bardzo dojrzałe i z puszki. Zakazane warzywa dla cukrzyków typu 2 to rozgotowane, z puszki. Wystrzegać trzeba się marchewki gotowanej, frytek, ziemniaków puree i buraków zasmażanych. Z produktów zbożowych lepiej wykluczyć mąkę pszenną, pieczywo pszenne i błyskawiczne płatki śniadaniowe. Rozgotowane makarony, kasze i ryż nie wyjdą na korzyść cukrzykowi. Dlatego lepiej zrezygnować z ich jedzenia. Tłusty nabiał i produkty mleczne, tłuste mięso i ryby też trzeba ograniczyć do minimum. Jeśli zastanawiasz się, czy cukrzyk może jeść słodycze ze sklepu, to się rozczarujesz. Nie są one zalecane, podobnie zresztą jak wszelkiego typu wyroby cukiernicze. Na bok lepiej odstawić ciasta z masami, czekoladę mleczną, chałwę, tłuste desery, czy batony. Za to można samodzielnie wykonywać desery niskocukrowe. Z napojów trzeba odstawić soki owocowe z dodatkiem cukru, alkohol i napoje gazowane.
Źródło: https://timcatering.pl/blog/dieta-dla-osob-chorych-na-cukrzyce/