Jakie są typy budowy ciała człowieka?

Każdy człowiek jest inny. Dlatego nie powinno nas dziwić, że możemy charakteryzować się zupełnie innym typem budowy ciała niż inni członkowie rodziny. Od czego to zależy? Jakie typy budowy ciała wyróżniamy? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zachęcamy do krótkiej lektury!

atletyczna budowa ciała

Od czego zależy budowa ciała?

Wygląd ma bezpośredni wpływ na samoocenę, powodzenie u płci przeciwnej, czy ogólne samopoczucie. Dlatego niemalże każdy z nas choć raz próbować zmienić coś w swojej sylwetce. Niektórym przyszło to bardzo łatwo. Inni musieli się napracować i poświęcić więcej czasu na osiągnięcie wyznaczonych celów. Niewątpliwie budowa ciała może być różna i ostatecznie to, jak będziemy wyglądać, zależy od wielu czynników. Największe znaczenie mają uwarunkowania genetyczne i nasze predyspozycje. Jednak niemniej ważne jest też to, jak będzie wyglądać nasza codzienna aktywność i dieta. Ogólnie wyróżnia się 3 typy budowy człowieka – endomorficzna, mezomorficzna i ektomorficzna. Pierwsza z nich, a więc budowa endomorficzna ma predyspozycje do większej ilości tkanki tłuszczowej. Mezomorficzna to najbardziej atletyczna budowa ciała, zaś ektomorficzna ma najmniejsze predyspozycje do tworzenia tkanki tłuszczowej i mięśniowej. W praktyce endomorfik mimo regularnych ćwiczeń na rzeźbę może wyglądać mniej muskularnie niż mezomorfik. Z kolei budowa mezomorficzna sprawia, że ktoś będzie prezentował się dobrze pomimo tkanki tłuszczowej. Poznanie swojego typy budowy sylwetki jest ważne, ponieważ dzięki temu wiemy, ile możemy od siebie wymagać i jakie cele uda nam się osiągnąć.

budowa ektomorficzna

Czym charakteryzuje się typ sylwetki ektomorfik?

Ektomorfik to budowa ciała łatwa do scharakteryzowania, ponieważ jest bardzo szczupła. Taka budowa ciała człowieka charakteryzuje się wąskimi ramionami, biodrami i obojczykiem. Najczęściej typ sylwetki ektomorfik ma też dość długie kończyny i małą objętość klatki piersiowej. Ektomorfik ma o wiele większe predyspozycje do szybkiej przemiany materii. Dlatego przez wielu jest uważana na najlepszą, ponieważ nie trzeba obawiać się nagłych skoków wagi. Endomorfik może jeść co chce. Szybko też uzyskuje sytość. Jednak sportowców budowa ektomorficzna nie cieszy, ponieważ muszą liczyć się z kłopotami przy budowie masy mięśniowej. Jeśli zatem ktoś mając taką budowę ciała chce przytyć, to wskazana jest wizyta u specjalisty. Co do diety, to ektomorfik przemiana będzie możliwa, gdy postawi na jedzenie przynajmniej sześciu posiłków dziennie. Ilość węglowodanów powinna obejmować 50% każdego z nich. Poza tym sylwetka ektomorficzna zachęca do tego, by zrezygnować z treningów cardio na korzyść ćwiczeń z dużymi obciążeniami. Trzeba przy tym przeznaczyć spory czas na odpoczynek i regenerację.

endomorfik przemiana

Jaki jest typ budowy endomorfik?

Endomorfik to typ budowy, który wydaje się być ciężki. Charakteryzuje się podobnym rozstawem obojczyka i ramion. W większości przypadków sylwetka endomorficzna wiąże się z krótszymi nogami i rękami. Endomorfik ma dużą tendencję do wzrostu tkanki tłuszczowej. W dodatku szybciej się męczy i ma zwiększony apetyt. Przez to sylwetka endomorficzna może utrudniać walkę z dodatkowymi kilogramami i jest najmniej pożądana. Osoby z tej grupy muszą bardziej skupiać się na codziennym menu i na wykonywanych przez siebie treningach. Bardzo często typ budowy endomorfik zobowiązuje do wprowadzania zmian w jadłospisie i planie treningowych. Tylko w ten sposób można osiągnąć wyznaczone cele, ale jest to do wykonania. Na pewno endomorfik przemiana będzie możliwa, gdy postawi na wsparcie fachowców. Dietetyk jest tutaj świetnym przykładem, ponieważ jest w stanie ułożyć jadłospis pod indywidualne potrzeby. Z kolei catering dietetyczny dostarczy zdrowe i zbilansowane posiłki, a przy tym zaoszczędzi czasu na robieniu zakupów i gotowaniu.

mezomorfik co to

Mezomorfik co to?

Druga budowa sylwetki to mezomorfik. Zastanawiasz się, mezomorfik co to? Czym charakteryzuje się ta sylwetka ciała? Można śmiało stwierdzić, że mezomorfik to połączenie dwóch wcześniej omawianych typów sylwetki. Mezomorfik łączy po prostu typ budowy ektomorfik i endomorfik. Zatem jest to osoba, która nie ma trudności z budowaniem masy mięśniowej przy jednoczesnym zachowaniu szczupłej sylwetki. Charakterystyczny opis budowy człowieka mezomorfika to szersze ramiona i obojczyk niż u ektomorfika. Talia wąska, budowa ciała bardziej symetryczna. Mezomorfik nie ma zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Za to wdrożenie nawet niewielkiej ilości ćwiczeń może sprawić, że mezomorfik wyrobi muskulaturę. To sprawia, że każdy sportowiec marzy o tym typie sylwetki. W diecie dla mezomorfików zalecane jest zachowanie umiary z udziałem 40% węglowodanów. Z aktywności polecane są treningi cardio oraz kombinacje ćwiczeń z dużym i średnim obciążeniem.

budowa sylwetki

Źródło: https://timcatering.pl/blog/budowa-ciala/

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp