Dieta na dobre samopoczucie – co jeść, a jakich produktów się wystrzegać?

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że codzienna dieta może wpływać na nasze dobre samopoczucie. Jak w takim razie się odżywiać? Jak poprawić samopoczucie dietą? Co jeść na lepsze samopoczucie, a jakich produktów się wystrzegać? Podpowiadamy!

Jak dieta wpływa na samopoczucie?

Zdrowa i zbilansowana dieta wpływa na kształtowanie naszego samopoczucia i to na wielu płaszczyznach. Co to dokładnie oznacza? Jak jedzenie wpływa na nasze zdrowie? Jeśli nasze posiłki są pełnowartościowe, to dostarczamy organizmowi składników odżywczych.  Są dla niego niezwykle ważne, a nawet niezbędne. Ich optymalna podaż gwarantuje dobre funkcjonowanie organizmu. Wiele z tych substancji wspiera pracę najważniejszych układów i narządów. Pełnowartościowe posiłki gwarantują więcej energii. Sprawiają też, że zauważamy znaczący wpływ diety na zdrowie fizyczne. Nie mamy trudności z utrzymaniem optymalnej masy ciała. Nawet redukcja zbędnych kilogramów przebiega prościej. Jednak to nie wszystko. Dobrze skomponowana dieta wspiera także procesy zachodzące w mózgu. Przekłada się to na lepsze samopoczucie i  zdolność radzenia sobie ze stresem. Przykładowo dieta bogata w kwasy omega-3 i witaminy z grupy B może korzystnie wpływać na utrzymanie równowagi psychicznej. W efekcie jesteśmy mniej podatni na wystąpienia depresji i zaburzeń lękowych. W tym miejscu warto też zauważyć znaczenie diety na mikroflorę  jelitową. Zdrowa mikroflora jelitowa może wspierać nie tylko procesy trawienne, ale także wpływać na nastrój i funkcje poznawcze. Dlatego tak ważne jest, by rozumieć wpływ jedzenia na samopoczucie i nieco więcej uwagi poświęcić temu, jak wygląda nasze codzienne menu.

Jaka dieta na lepsze samopoczucie?

Trzeba przyznać, że dieta a samopoczucie to bardzo szeroki temat. Dlatego nie da wskazać w chwilę, co jesc na lepsze samopoczucie. Na pewno warto zadbać o to, by jadłospis był jak najbardziej różnorodny i pełnowartościowy. Powinien skupiać się na spożywaniu produktów, które dostarczą organizmowi niezbędnych składników odżywczych. W diecie na dobre samopoczucie nie może zabraknąć witamin, minerałów, dobrych tłuszczów i błonnika. Witaminy i minerały wspierają ogólne zdrowie organizmu. Dobre tłuszcze znane są ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie psychiczne. Szczególnie dotyczy to kwasów omega-3, ponieważ wspieraj funkcje poznawcze i regulują nastrój. Z kolei błonnik odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia jelitowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ może przekładać się na lepsze samopoczucie psychiczne. 

Tylko jak poprawić samopoczucie psychiczne lub fizyczne dietą? Jakie w takim razie jeść produkty? Co na lepsze samopoczucie się sprawdzi? Świetnym wyborem będą świeże warzywa i owoce. W temacie dieta a samopoczucie psychiczne szczególnie polecane są warzywa liściaste, ale nie tylko. Warzywa i owoce o intensywnych kolorach też warto wybierać. Chcąc uzupełnić swoją dietą o dobre tłuszcze, możemy jeść tłuste ryby, orzechy i nasiona lniane. Do tego oliwa z oliwek, olej lniany, czy rzepakowy. Dobra dieta na poprawę samopoczucia powinna opierać się o pełnowartościowe produkty zbożowe i strączki, ponieważ to dobre źródło błonnika. Nie zapominajmy też o produktach fermentowanych, ponieważ zawierają probiotyki, a one wspierają zdrową mikroflorę jelitową i mogą mieć korzystny wpływ na stan emocjonalny. I tak dobre samopoczucie emocjonalne to częste jedzenie różnego typu kiszonek i jogurtów naturalnych może nam zagwarantować.

A jakich produktów dieta poprawiająca nastrój nie powinna obejmować? Czego unikać, gdy zastanawiamy, się, jak dbać o zdrowie i dobre samopoczucie? Na pewno ograniczyć trzeba jedzenie żywności przetworzonej. Niewskazane jest bowiem sięganie po produkty bogate w cukry i tłuszcze nasycone. Dlaczego? Nadmiar cukru może powodować nagłe skoki poziomu glukozy we krwi. Konsekwencją tego mogą być zmiany nastroju i poziomie energii. Z kolei tłuszcze nasycone, zwłaszcza jedzone w nadmiarze, mogą wpływać na funkcje poznawcze i zdolność koncentracji. To może przekładać się na nasze samopoczucie psychiczne. W takim razie jeśli dieta a zdrowie psychiczne nas interesuje, to warto ograniczyć spożycie cukru i tłuszczów nasyconych. Wiąże się to z wyrzuceniem z menu nie tylko fast foodów. Na liście produktów zakazanych znajdziemy też słone przekąski i słodyczy. Tradycyjne wyroby cukiernicze też lepiej ograniczyć. Tym, co wpływa na dobre samopoczucie, jest też alkohol. Jeśli spożywamy go okazjonalnie w niewielkiej ilości, to nie wyrządzi nam krzywdy. Nadmierne spożycie alkoholu może stanowić już problem. Zwykle wiąże się ze złym wpływem na sen. Do tego może przyczyniać się do zaburzeń nastroju. Dodatkowo unikanie nadmiernego spożycia kofeiny, zwłaszcza w późniejszych godzinach też wpłynie na dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Wszystko dlatego, że kofeina może wywierać wpływ na zdolność zasypiania i jakość snu. Ma to bezpośredni wpływ na ogólne samopoczucie i wydajność psychiczną w ciągu dnia.

Źródło: https://timcatering.pl/blog/jak-dieta-wplywa-na-samopoczucie/

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp