Czym jest efekt jojo i jak mu zapobiec?

O efekcie jojo mówimy zwykle w kontekście diet odchudzających. Czym jednak jest? Co to jest efekt jojo? Jak możemy mu zapobiec? Czy jest to możliwe? Odpowiadamy!

Efekt jojo co to?

Tak naprawdę, czym jest efekt jojo wie praktycznie każdy, kto zdecydował się na redukcję masy ciała bez żadnego planu. Przypadkowe strategie oparte na znacznym obniżeniu energii przyjmowanej z jedzeniem skazana jest na niepowodzenie. Choć początkowo efekty mogą być zadowalające, to równie szybko co schudliśmy, to możemy wrócić do wyjściowej masy ciała. To jest właśnie tak zwany efekt jojo. To wahania masy ciała, które są konsekwencją nieprawidłowo przeprowadzonego odchudzania. Nawiązanie do popularnej niegdyś zabawki obrazuje szybki spadek masy ciała, ale też powrót do tego, co było.

Jakie efekt jojo przyczyny ma?

Główną konsekwencją efektu jojo są głodówki. Początkowo szybkie efekty niskoenergetycznej diety motywują do tego, by utrzymać restrykcje. Jednak na dłuższą metę takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Zaczynamy tęsknić za ulubionymi produktami, przestajemy też się pilnować w diecie. W pewnym momencie wracamy do dawnych nawyków i kończy się to zwykle efektem jojo. Jednak efekt jojo przyczyny może mieć też od strony fizjologicznej. W naszym organizmie ośrodek głodu i sytości regulowany jest głównie przez leptynę i grelinę. Leptyna nazywana jest hormonem sytości, który reguluje pobór pokarmu. Jeśli zapewniamy organizmowi pełnowartościowe posiłki, to poziom leptyny wzrasta. Im jest wyższy, tym chęć na jedzenie się zmniejsza. Jednak podczas drastycznego i nieprzemyślanego odchudzania może dochodzić do zaburzeń wydzielania leptyny. Przełoży się to na zwiększone odczuwanie głodu, więc chyba nie trzeba tłumaczyć już, dlaczego powstaje efekt jojo. Im więcej będziemy jeść po zaprzestaniu stosowania narzuconych sobie restrykcji, tym szybciej przybierzemy na wadze. Z kolei grelina to tzw. hormon głodu. Daje sygnały, że zapasy energetyczne się zmniejszyły i organizm może przyjąć pokarm. Im wyższe stężenie greliny, tym będziemy odczuwali większą chęć na jedzenie. Na skutek głodzenia też mogą wystąpić zaburzenia wydzielania greliny. Jeśli ten hormon osiągnie za duże stężenie we krwi, to nie zauważymy efektów swoich działań, czyli znów wystąpi efekt jojo.

Jak uniknąć efektu jojo?

Efekt jojo jest konsekwencją nieprawidłowo zaplanowanej i przeprowadzonej diety restrykcyjnej. W takim razie, jakie kroki podjąć, by zredukować skutecznie masę ciała i jak uniknąć efektu jojo? Jest kilka podstawowych zasad, do których należy się zastosować. Przede wszystkim zawsze należy podejść do odchudzania na spokojnie, bez pośpiechu. Naszym pierwszym krokiem powinno być ustalenie swojego zapotrzebowania energetycznego, a później zgodnie z nim wyznaczenie racjonalnego deficytu. Zdrowa redukcja nie powinna przekraczać deficytu rzędu 15-20% całkowitego zapotrzebowania energetycznego. 

Jeszcze jak zapobiec efektowi jojo? Powinniśmy rozłożyć redukcję masy ciała w czasie. Oczekiwanie szybkich efektów może niestety nas zgubić, zwłaszcza że przybieranie na wadze zwykle zajmuje sporo czasu. Dlatego, zamiast oczekiwać zadowalających efektów po miesiącu, lepiej uzbroić się w cierpliwość i rozłożyć swoje działania na dłuższy okres. Nie powinniśmy jednak przesadzać z czasem trwania diety odchudzającej w obawie o efekt jojo. Dobrym rozwiązaniem będzie ustalenie na początku, czego właściwie oczekujemy. Czy chcemy schudnąć 5, 10 czy 15 kg? Przesadne pogłębianie redukcji może narazić nas na zaburzenia odżywiania, co często skutkuje też efektem jojo.

Jak nie mieć efektu jojo? Postaw na odpowiednią dietę!

A jak nie mieć efektu jojo już na stałe? Tutaj kluczem do sukcesu pozostaje zdrowa i zbilansowana dieta. Powinna być oparta na dobrych źródłach białka, zdrowych tłuszczach i węglowodanach złożonych. Nie możemy też zapominać o witaminach i minerałach. Podstawą zdrowej diety zawsze powinny być warzywa i owoce, ale nie należy rezygnować też z jedzenia innych grup produktów. Mamy jednak świadomość, że ułożenie diety, która pozwoli uniknąć efektu jojo i utrzymać uzyskaną sylwetkę może być trudne. Jednak wcale nie jest powiedziane, że każdy jest zdany sam na siebie. Do naszej dyspozycji pozostaje dietetyk, który dysponuje szeroką wiedzą i doświadczeniem. Oferowany jest też catering dietetyczny, który możemy już na stałe wprowadzić do swojej codzienności. Początkowo najlepiej zdecydować się na indywidualnie skomponowaną dietę odchudzającą. Później lepsza będzie dieta pudełkowa, która pozwoli utrzymać uzyskane efekty i uniknąć efektu jojo. Z doborem odpowiedniego programu żywieniowego nie będzie też problemy. Najlepsze firmy cateringowe mają wiele diet do wyboru. Dzięki temu zawsze znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia wygoda, ale też fakt, że diety faktycznie są opracowywane przez najlepszych ekspertów. Śledzą aktualne trendy żywieniowe i ich wpływ na zdrowie. Biorą pod uwagę indywidualne potrzeby, cele, a nawet stan zdrowia klientów. Dlatego trudno o ciekawsze rozwiązanie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp